Επί Εργοτέλη με 2-0

Παναχαϊκή: Επιστροφή στις νίκες

Παναχαϊκή
Κυρ, 23/02/2020 - 15:24

Η Παναχαϊκή αντέδρασε και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Εργοτέλη με 2-0 και μειώνοντας την απόσταση από την πρώτη εξάδα.

Τα γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.

Μόλις στο 12' η πατρινή ομάδα πήρε το προβάδισμα με τον Μυτίδη να τροφοδοτεί τον Μαυρία και τον τελευταίο να πλασάρει τον Καλογεράκη για το 1-0. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο οι δυο τους συνεργάστηκαν για να έρθει το 2-0. Στο 19’ ο Μαυρίας αυτή τη φορά ήταν ο δημιουργός, εκτελώντας κόρνερ, με τον Μυτίδη να βάζει την προβολή για το 2-0.

Στο β’ ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε με την ίδια φόρα, πίεσε και δεν άφησε τον Εργοτέλη να κάνει το παιχνίδι του. Ακίνδυνη η ομάδα της Κρήτης, οι αλλαγές δεν βοήθησαν ιδιαίτερα ενώ στην άμυνα δεν υπήρξε βελτίωση. Η μεγάλη φάση άνηκε στους γηπεδούχους, με το δοκάρι του Μαυρία στο 50’ ενώ στην επαναφορά ο Καλογεράκης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κυνηγόπουλου.

Στη συνέχεια ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν είχε σε καλή ημέρα τους περισσότερους ποδοσφαιριστές του. Όλα αυτά μέχρι το 84’, λεπτό όπου ο Μαζουλουξής σκοράρει, έπειτα από ασταθή επέμβαση του Καπούταγλη, ο διαιτητής Κατοίκος δίνει οφσάιντ και δεν μετράει το γκολ, επειδή ο Μπάτζιος ήταν εκτεθειμένος και συμμετείχε στη φάση. Παράγοντες και παίκτες του Εργοτέλη διαμαρτυρήθηκαν έντονα με τον διαιτητή να... μοιράζει κάρτες στον πάγκο.

H Παναχαϊκή επικράτησε δίκαια με 2-0, πλησιάζοντας τον Εργοτέλη στους τρεις βαθμούς..

Παναχαϊκή (Αλέξης Σπυλιόπουλος): Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Πατάπης, Μαυρίας (89' Θεολόγου), Μυτίδης, Ανάκογλου (70' Αντωνακόπουλος), Παπατόλιος, Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μασούρας (75' Φροξυλιάς), Τσελεπίδης

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπότε, Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουτσάκης (67' Μπαράτα), Κατσούρι (75' Πέιος), Εφορντ, Άτεφ, Μανουσάκης (55' Ράμεζ)