Με την ΑΕΚ στον τελικό του κυπέλλου

Ο Προμηθέας νίκησε το Περιστέρι

Προμηθέας
Τετ, 12/02/2020 - 23:07

Ο Προμηθέας και η ΑΕΚ αποτελούν το ζευγάρι του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος μετά τις προκρίσεις τους επί του Περιστερίου και του Διαγόρα αντίστοιχα. Ο τελικός θα διεξαχθεί στα «Δύο Αοράκια» της Κρήτης την ερχόμενη Κυριακή (16/2) στις 5.00 το απόγευμα

Απόψε, η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν πιο έτοιμη, ήταν πιο αποφασισμένη. Κέρδισε στον ημιτελικό το Περιστέρι με 67-61, πανηγύρισε την πλέον ιστορική νίκη της ομάδας της Πάτρας στο θεσμό, η οποία θα διεκδικήσει το τρόπαιο!

Στο α΄ μέρος έγινε μάχη «σώμα με σώμα» όπως φαίνεται και από το σκορ της 1ης περιόδου (17-16) και του ημιχρόνου (31-30). Μεγάλος πρωταγωνιστής στο πρώτο μέρος ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος πέτυχε 19 από τους 31 πόντους (5/6 βολ., 4/5 διπ., 2/3 τρ.) των γηπεδούχων, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο δεκάλεπτο ο 35χρονος παίκτης, είχε ήδη πετύχει τους 15 από τους 17 πόντους του Προμηθέα! Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν ο παίκτης που είχε πετύχει και τους 10 πρώτους πόντους των Αχαιών μετά το τζάμπολ δίνοντας το έναυσμα για την ιστορική πρώτη πρόκριση. Moρέιρα (8π.) και Σκορδίλης (6π.) κρατούσαν το Περιστέρι στο πρώτο 20αλεπτο, με τους «κυανοκίτρινους» να παρουσιάζουν πολυφωνία πάντως και να ελέγχουν τα ριμπάουντ (16 – 24 στο ημίχρονο).

Αν και το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (31-36), οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία (40-38), ανέβασαν τη διαφορά (49-40), πήγαν σε διψήφιο νούμερο (52-41), αλλά χαλάρωσαν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το ταμπλό έδειξε 52-47.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχασαν την επαφή με το καλάθι και στο 35’ το σκορ έγινε 61-47. Παρότι βγήκε εκτός αγώνα με πέντε φάουλ ο Μαυροκεφαλίδης, παρότι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να… επιστρέψουν (61-53), οι παίκτες του Γιατρά ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, εξασφάλισαν τα ριμπάουντ, δεν χαλάρωσαν στην άμυνα κι έτσι έφτασαν χωρίς… καρδιοχτύπια στη νίκη – πρόκριση και τώρα ετοιμάζουν βαλίτσες για το Ηράκλειο της Κρήτης.

Συγχαρητήρια ανακοίνωση προς τον Προμηθέα για την πρόκρισή του στον τελικό του κυπέλλου εξέδωσε ο Δήμαρχος Πατρέων, Κώστας Πελετίδης, στην οποία επισημαίνει: «Εκφράζω τα θερμά μου συγχαρητήρια, στην ομάδα του Προμηθέα, για την ιστορική νίκη και την πρόκρισή του στον τελικό Κυπέλλου Μπάσκετ Ελλάδας και εύχομαι να γυρίσει από το Ηράκλειο φέρνοντας στην πόλη μας, για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού, το κύπελλο».

Video

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαμπ (0/3 τρίποντα), Λίποβι 2, Αγραβάνης 11 (3/5 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 26 (6/8 βολές, 4/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 13 (2/6 βολές, 4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζόουνς

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 3 (1), Σκορδίλης 8 (4/7 δίποντα), Σαλούστρος 2 (6 ριμπάουντ), Μορέιρα 14 (4/10 βολές, 5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 3 (1), Κέιν 4 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάτσερ 13 (5/6 βολές, 1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Γκρέι 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μόουζες 4 (8 ριμπάουντ)