Προμηθέας – Μπρέσια 67-56

EuroCup: Μια... ανάσα από την πρόκριση στους «8»

Προμηθέας – Μπρέσια
Πέμ, 06/02/2020 - 00:57

Σημαντική νίκη πέτυχε και ο Προμηθέας που επικράτησε με 67-56 της Μπρέσια μέσα στο«Δημ. Τόφαλος» για την 5η αγωνιστική και απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του EuroCup.

Η ομάδα της Πάτρας πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και τρίτη στο σύνολο στον 6ο όμιλό της φάσης των «16». Οι Αχαιοί υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους στην τρίτη ήττα τους και παράλληλα κάλυψαν τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα (63-57).

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν καταστροφικό για τον Προμηθέα, με την Μπρέσια να παίρνει τα ηνία και να φτάνει στο 5-15 (!) στο 5’. Κάπου εκεί ο Προμηθέας μπήκε και πάλι στο ματς. Έπαιξε άμυνα για σεμινάριο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-16.

Οι Πατρινοί με το ξεκίνημα του δεκαλέπτου πήραν το προβάδισμα, φτάνονταας στο +10 (30-20, 16’). Οι Ιταλοί αντέδρασαν στη συνέχεια και μείωσαν, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 35-32.

Με το ξεκίνημα του δευτέτου ημιχρόνου ο Προμηθέας πάτησε και πάλι γκάζι, φτάνοντας στο +13 με 47-39 (24’), όμως και πάλι οι Ιταλοί δεν άφησαν τους Πατρινούς να ξεφύγουν μειώνοντας στο 57-51.

Ο Προμηθέας στη συνέχεια πίεσε ακόμα περισσότερο, με τους Ιταλούς να σκοράρουν μόλις 5 (!) πόντους σε όλη την περίοδο. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τους Πατρινούς νικητές με 67-56.

* Στα playoffs προκρίνονται οι πρώτες δυο ομάδες του ομίλου

Στο τελευταίο παιχνίδι του για τη β’ φάση, ο Προμηθέας (3-2) θα αντιμετωπίσει την Όλντενμπουργκ στη Γερμανία, με στόχο την πρόκριση και την πρωτιά.

Oι προημιτελικοί θα διεξαχθούν μεταξύ 17-25 Μαρτίου με σύστημα “best of three”: τρεις αγώνες μάξιμουμ για κάθε ζευγάρι, με ζητούμενο τις δύο νίκες. Εάν ο Προμηθέας τερματίσει 1ος στον Όμιλό του, θα δώσει το πρώτο και το τρίτο παιχνίδι στην Πάτρα.