Παναχαϊκή: Στην Άρτα ο Καραϊσκάκης επικράτησε με 2-0

Καραϊσκάκης
Δευ, 27/01/2020 - 18:55

Σε ένα βαρύ από τη βροχόπτωση τερέν, η Αθλητική Ένωση Καραϊσκάκης επικράτησε 2-0 της Παναχαϊκής στην Άρτα, σε αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 14ης ημέρας της Super League 2 και παρέμεινε σε απόσταση μιας νίκης από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό και φάσεις από τις δύο ομάδες, με την Παναχαϊκή να… ακουμπάει το 0-1 στο 37′, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Φροξυλιά σταμάτησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ με γκολ του Μέτσε. Οι Πατρινοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 44′ με τον Μέλκα να μπλοκάρει και να κρατά το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με σκοπό να πιέσουν και να ισοφαρίσουν το σκορ, χωρίς να τα καταφέρουν. Μπορεί, ειδικά στο τελευταίο τέταρτο, να έκλεισαν τον Καραϊσκάκη στα καρέ του, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν σε μια αντεπίθεση να πετύχουν το 2-0 και να βάλουν τέλος στην αναμέτρηση στο 87′. Σκόρερ ήταν ο Κυβελίδης με σουτ μέσα από την περιοχή.

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιώργος Πετράκης): Μέλκας, Χατζηστραβός (77′ Χατζηδίμπας), Καπίας, Ψιάνος, Μέτσε (90+1′ Γιαννιώτης), Μασούρας, Βλάχος, Παπανίκου, Καψάλης, Κυβελίδης, Τσούτσης (89′ Αλμπάνης).

Παναχαϊκή (Απόστολος Μακρίδης): Ατανάτσκοβιτς, Τσελεπίδης, Κοτσώνης, Κυνηγόπουλος (62′ Θεολόγου), Σταμόπουλος, Ιντζόγλου, Μωραΐτης, Φροξυλιάς (68′ Μαυριάς), Ανάκογλου (46′ Παπατόλιος), Σιατραβάνης, Μυτίδης.