Προμηθέας: Πήρε το διπλό με 69-73

Προμηθέας Πάτρας
Κυρ, 12/01/2020 - 22:20

Στο «Σοφία Μπεφόν» ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού με 73-69, χαρη στην πολύ καλή εμφάνιση του Δημήτρη Αγραβάνη και του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Ο Μάκης Γιατράς χωρίς δύο εκ των κορυφαίων παικτών του φέτος (Χολ, Φίλερ), επέλεξε τους δύο παίκτες που έχουν τεράστια εμπειρία στο υψηλότερο επίπεδο, σε ένα παιχνίδι που είχε τεράστιες διακυμάνσεις στο σκορ και η παρουσία τους μαζί με τον Λίποβι (20π), ήταν καταλυτική για να έρθει προς το μέρος των φιλοξενούμενων.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 9-2 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 16-7.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας με ένα 15-4 προσπέρασε στο ματς στο 14ο λεπτό με δύο πόντους (20-22). Ο Ιωνικός μπήκε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 33-32, σε ένα παιχνίδι που… έκαιγε και έβγαζε μάτια ότι θα είναι ντέρμπι.

Επιστρέφοντας το παιχνίδι, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι με χέρι στο ματς. Ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 45-43, όμως από εκεί κι έπειτα λες και έχασε εντελώς την επαφή με το ματς. Ο Προμηθέας έτρεξε ένα μικρό επιμέρους και κατάφερε να περάσει με 12 πόντους (57-45) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Εκεί η ομάδα της Νίκαιας προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε. Με τον Τζόουνς και τον Κάλαχαν μείωσε στον πόντο (56-57) ενώ ο Σακελλαρίου έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 60-59.

Μαυροκεφαλίδης και Μάντζαρης με τρίποντο πραγματοποίησαν το +5 για τους Πατρινούς (64-69) με τον Έλληνα γκαρντ να παίρνει τις τελευταίες επιθέσεις και παρά την χαμένη του βολή, είδε τον Δημάκο να μην μπορεί να στείλει το ματς στην παράταση.

Μετά από αυτό το ματς ο Προμηθέας έχει 11 νίκες και 4 ήττες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανδρικόπουλος  - Τζαφλέρης - Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 4, Τζόουνς 22 (6/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 13 ριμπάουντ, Μπατής, Κώττας 3 (1/6 δίποντα, 1/2 βολές), Σίμπσον 14 (2), Μόμπλεϊ, Σακελλαρίου 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σάφτενααρ 4 (5 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Κάλαχαν 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 20 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Αγραβάνης 15 (3/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1/8 σουτ), Κατσίβελης 2, Έλις 4 (5 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 3 (1/5 σουτ), Μάντζαρης 17 (3/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρόμπινσον 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας.