Πήρε τη νίκη στην... παράταση

Προμηθέας: Ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

Προμηθέας Πάτρας
Κυρ, 22/12/2019 - 10:51

Ο Προμηθέας Πάτρας, αν και έχανε με διψήφιες διαφορές στο ημίχρονο, έστειλε το ματς στην παράταση και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα από τον ΠΑΟΚ με 90-86, για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Ο Δικέφαλος αν και προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους (44-26) στο PAOK Sports Arena, «πλήρωσε» τα λάθη του στην τρίτη περίοδο και έδωσε τα ηνία στους Πατρινούς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και τον Προμηθέα να παίρνει την σκυτάλη στο δεύτερο μέρος.

Μάλιστα, η αναμέτρηση μετατράπηκε σε παιχνίδι για γερά νεύρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 6 πόντους (76-70) δύο λεπτά πριν το τέλος, οι ασπρόμαυροι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να μειώσουν σε 75-76 51’’ πριν το φινάλε.

Ακολούθησαν άστοχες επιλογές από πλευράς των δύο ομάδων, ενώ ο Σμιθ με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Πατρινοί μπήκαν πιο ψυχωμένοι και βρίσκοντας λύσεις με τον Φίλερ προηγήθηκαν με 7 πόντους (78-85).

Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε, όμως, τη διαφορά, παίρνοντας πόντους από τους Τσόχλα και Μπεστ, και μείωσε σε 86-88, όμως, ο Προμηθέας με 2/2 του Ρόμπινσον «έγραψε» το τελικό 86-90.

Ο προπονητής του Προμηθέα Μάκης Γιατράς ανάφερε πως «αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα μου γιατί πετύχαμε μία μεγάλη νίκη απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο. Δεν μας ξεγελούν τα προβλήματα του ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαμε στο γήπεδο. Αρχίσαμε το δεύτερο σαν να ήταν 0-0, το φέραμε στα ίσια και τελικά το πήραμε. Εύχομαι καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ και επειδή είναι μεγάλη ομάδα πιστεύω ότι θα βρει τον δρόμο της και θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει».¨

Ρωτήθηκε για την άμυνα του Ολεξάντρ Λίποβι στον Άνταμ Σμιθ και απάντησε: «Ήταν συγκλονιστικός στην άμυνα στον Σμιθ που ήταν και κουρασμένος. Δεχτήκαμε πολλά καλάθια στο transition όμως αλλά σίγουρα ήταν ένα από τα κλειδιά η άμυνα στον Σμιθ αφού είχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και έναν στο υπόλοιπο ματς».

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76 (κ.α.), 86-90.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 15 (2), Τσόχλας 12 (2), Μαργαρίτης 11 (2), Γουίγκινς 13, Σαρικόπουλος 2, Τζεκουάν 8, Σχίζας 7 (1), Χατζηνικόλας, Μπεστ 8 (2), Νόουλς 10.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Μπαμπ 15 (4), Λίποβι 7, Κασελάκης 18 (3), Ρόμπινσον 6, Έλις 9, Χολ 8 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 27 (3).