Προμηθέας: Ήττα διά χειρός... Γκίκα

Προμηθέας – ΑΕΚ
Σάβ, 30/11/2019 - 19:10

ΑΕΚ και Προμηθέας χάρισαν ένα πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, με τηn πρώτη να παίρνει τελικά τη νίκη στο τέλος με 73-68, με μεγάλο πρωταγωνιστή έναν πρώην Πατρινό, τον Νίκο Γκίκα, που σημείωσε δύο μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά. Έτσι, έφτασε στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Άξια αναφοράς η κίνηση των φίλων της ΑΕΚ να αναρτήσουν πανό για τα θύματα του φονικού σεισμού στην Αλβανία!

Χορταστικό το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά, να αποκτά γρήγορα ένα προβάδισμα επτά πόντων (18-11), τον Προμηθέα, όμως, όσο περνούσε η ώρα να ανεβάζει στροφές, φέρνοντας το ματς σχεδόν στα ίσια (25-22), με τον Ολεξάντρ Λίποβιι να δίνει ρυθμό στην επίθεση των Πατρινών. Μάλιστα, με ένα σερί 0-8 κατάφερε να μετατρέψει το 27-22 σε 27-30. Οι φιλοξενούμενοι, με μπροστάρη τον ασταμάτητο στο «ζωγραφιστό» Οκτάβιους Έλις, πήραν το προβάδισμα με 37-44, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να «ξυπνά» και να διαμορφώνει το 40-44 του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ απάντησε με ένα εντυπωσιακό  14-0, πέρασε μπροστά με 61-53, για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 61-55. Ο Προμηθέας, όμως, ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει, καθώς ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα 2-10 για το 63-65 στο 36′ να είναι 63-65, δια χειρός του Λεωνίδα Κασελάκη.

Εκεί, όμως, πήρε το... όπλο του ο Γκίκας, που με δύο μεγάλα τρίποντα και μαζί με τον Ματσιούλις, έτρεξαν για την ΑΕΚ ένα 8-0 για το 71-65, με τους «κιτρινόμαυρους» να κρατούν την ψυχραιμία τους στο φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 73-68, που την φέρνει στο 5-4, την ίδια ώρα που ο Προμηθέας έπεσε στο 6-3.

Δεκαλεπτα: 25-22, 40-44, 61-55, 73-68

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 20 (2), Ματσιούλις 12 (1), Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 6 (2), Μαυροειδής 2, Σαντ-Ρος 14 (1), Γιαννόπουλος 3, Στ. Γιάνκοβιτς 11 (3), Σλότερ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 6, Μπαμπ, Λίποβι 16 (4), Αγραβάνης 6, Κασελάκης 10 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 3 (1), Ρόμπινσον 2, Μπόγρης 2, Έλις 23.