Προμηθέας: Στραβοπάτημα στο Ρέθυμνο

Προμηθέας
Σάβ, 16/11/2019 - 19:16

Το Ρέθυμνο πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί του Προμηθέα στην Κρήτη με 70-63, παίζοντας σπουδαία άμυνα.

Ο Προμηθέας εμφανίστηκε ακόμη πιο κουρασμένος απ' όσο ήταν στο Μόντε Κάρλο το βράδυ της περασμένης Τετάρτης, για να χάσει για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Κρητικοί πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση από τα πρώτα λεπτά, δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο και οδήγησαν σε πολλές κακές επιλογές τους Πατρινούς.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου με “όπλο” την άμυνα της, ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε μία απόλυτα δίκαιη νίκη μπροστά στο κοινό της, την οποία είχε μεγάλη ανάγκη και ανάγκασε τους παίκτες του Μάκη Γιατρά, στην δεύτερη φετινή τους ήττα στην Basket League.

Πλέον, το Ρέθυμνο πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα έχοντας ρεκόρ 2-6, ενώ το Προμηθέας παραμένει ψηλά στην κατάταξη αν και έχει ρεκόρ 6-2.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν έχοντας προβάδισμα με 10-9 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-14, δεχόμενοι μόλις 4 πόντους σε 3′ λεπτά (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 19-16 υπέρ των Κρητικών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο με ένα επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (27-18 στο 14′) και έδειξε εξαιρετικά δείγματα στο παρκέ αμυντικά. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, “ξύπνησε” και με δικό της επιμέρους σκορ 8-2, μείωσε σε 29-26 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, το Ρέθυμνο μπροστά με 35-28.

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Κρήτη ξεκίνησε με, τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά και να τα καταφέρνουν (39-34 στο 25′), αλλά και με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 9-1, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 (48-35 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, 50-38.

Στην τέταρτη περίοδο ο Προμηθέας άνοιξε το ρυθμό του παιχνιδιού, καθώς βρισκόταν ήδη με 12 πόντους πίσω. Ωστόσο το Ρέθυμνο βρήκε τις λύσεις που απαιτούνταν στην επίθεση και πήρε τη νίκη, με 70-63!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παντελίδης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 35-28, 50-38, 70-63

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 16 (2), Λαναράς, Μάρεϊ 8, Χάρις 3 (1), Γκόρντον 6, Λι 7 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χότον 8 (6 ριμπάουντ), Μαραγκάκης, Καμπερίδης 9 (1), Γαρέζος, Ραζής, Φράνκαμπ 13 (4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 5 (2/8 σουτ), Μπόγρης, Μαντζούκας 6 (1), Μπαμπ 3 (1), Κασελάκης 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 6, Φίλερ 6 (1), Ρόμπινσον 12 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Έλις 2, Μπαζίνας

Ο Προμηθέας επιστρέφει στην Πάτρα για το ματς με τον Πανιώνιο (23/11 στις 15.45).