Στους «16» παρά τη βαριά ήττα!

Eurocup: Προμηθέας, από το ζενίθ στο... ναδίρ

Προμηθέας Πάτρας
Τετ, 13/11/2019 - 23:46

Ο Προμηθέας Πάτρας παρότι διασύρθηκε 80-59 από τη Μονακό, έπεσε στο 5-2 αλλά προκρίθηκε πέρασε στους «16» μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής στο Eurocup.
Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε να χάνει με 33-6 στο τέλος του δεκαλέπτου, έχοντας 0/5 δίποντα, 0/8 τρίποντα και 6/8 βολές, με μία ασίστ και πέντε λάθη. Απ’ τη μεριά τους, οι Μονεγάσκοι “μέτρησαν” σε αυτή την περίοδο 11/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, επτά ασίστ, δύο λάθη.

Με 0/13 σουτ έκλεισε ο Προμηθέας το πρώτο δεκάλεπτο, 0/15 τρίποντα είχε στο ημίχρονο και πέτυχε τους 15 από τους 21 πόντους του έως την ανάπαυλα από τη γραμμή των βολών.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να είναι κυρίαρχοι και στις δύο άκρες του παρκέ και να μην αφήνουν περιθώριο αντίδρασης στον Προμηθέα που είχε εγκλωβιστεί, έχοντας παράλληλα πολύ άσχημα ποσοστά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 54-21 υπέρ των Γάλλων που έκαναν ότι.. ήθελαν.

Εν συνεχεία οι Πατρινοί προσπάθησαν να πιέσουν τη Μονακό στις αρχές της τρίτης περιόδου, βελτιώνοντας την εικόνα τους, κάνοντας επιμέρους σκορ 10-17 και μειώνοντας σε 64-38 στο 30'. Ο Κασελάκης με δύο βολές έριξε μετά από ώρα την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, ωστόσο η Μονακό έχοντας "χτίσει" μία σημαντική διαφορά, εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-59 με αποτέλεσμα η υπόθεση πρόκριση για τον Προμηθέα, να... μπλέξει αρκετά.

Μόνη πρώτη πλέον η Βίρτους Μπολόνια που νίκησε εκτός έδρας τη Μακάμπι Ρισόν (85-79, Γκάμπλ 19π., Τεόντοσιτς 18π., Γκέινς 13π.) για να πάει στο 6-1, δεύτερος ο Προμηθέας με 5-2, τρίτη η Μονακό με 4-3, τέταρτη η Ανδόρα με 4-3, πέμπτη η Ουλμ με 1-6, έκτη η Μακάμπι Ρισόν με 1-6.

Τα δεκάλεπτα:33-6, 54-21, 64-38, 80-59

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16 (9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλέμονς 15 (5/12 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Λακόμπ 13 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 5 (1), Γεγκέτ 2 (6 ριμπάουντ), Μπάκνερ 8 (4/4 δίποντα), Ουαταρά 7 (1), Κόουλ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάνε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 1 (0/5 σουτ), Μπαμπ (0/1 τρίποντο), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1), Μπόγρης 6, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας