Εθνική Ελλάδας: Επιστροφή στις νίκες

Εθνική Ελλάδας
Τρί, 15/10/2019 - 23:52

Η Ελλάδα θύμισε κάτι από τα παλιά και πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Βοσνία στο ΟΑΚΑ για τα προκριματικά του Euro 2020.

Πέρα από τις υποσχέσεις που άφησε η φρέσκια και ανανεωμένη ομάδα του Ολλανδού κόουτς Γιον Φαν’τ Σιπ, που είχε μέσο όρο ηλικίας στην αρχική ενδεκάδα 25 χρόνια και 27 ημέρες (η νεότερη Εθνική των τελευταίων επτά ετών), το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έβαλε τέλος και σε ένα ιδιαίτερα αρνητικό σερί καθώς είχε να νικήσει από τις 23/3/2019 στο Λιχτενστάιν. Ακολούθησαν επτά μήνες και ισάριθμοι αγώνες δίχως νίκη...

Το σκορ άνοιξε για την Εθνική ομάδα στο 30' έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό. Ο Λημνιός πάσαρε στον Μάνταλο που με ένα «τσίμπημα» της μπάλας την έστρωσε ιδανικά στον Παυλίδη, ο οποίος ντρίμπλαρε με το αριστερό και με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε ένα θαυμάσιο γκολ δίνοντας το προβάδισμα.

Το 1-0 διατηρήθηκε ελάχιστα καθώς η Βοσνία έπειτα από πέντε λεπτά (35') κατόρθωσε να ισοφαρίσει. Ο Κολάσινατς εκμεταλλεύτηκε το κενό στη δεξιά πλευρά της άμυνας και με σέντρα στην καρδιά της περιοχής «σημάδεψε» τον επερχόμενο Γκόγιακ, ο οποίος κινήθηκε γρήγορα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Η Ελλάδα απείλησε ξανά στο 40' με τον Μάνταλο, έπειτα από θαυμάσια συνεργασία τριών παικτών, ωστόσο το τελείωμά του δεν ήταν το καλύτερο με αποτέλεσμα να χαθεί μια σημαντική ευκαιρία για γκολ.

Ο Μπακασέτας απείλησε και πάλι στο 48ο λεπτό με σουτ το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Βοσνίας. Εννιά λεπτά αργότερα, μετά από λάθος του Κοβάτσεβιτς, ο Μάνταλος έκανε πλασέ έξω από την περιοχή, αλλά έπεσε και έδιωξε ο Σέχιτς

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν εξαιρετικό και δημιουργούσε την μία ευκαιρία μετά την άλλη, ενώ δεν επέτρεπε στους αντιπάλους να την απειλήσουν. Στο 60΄ δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, ο Μασούρας επωφελήθηκε από τις κόντρες και με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι, ενώ ο Έλληνας επιθετικός έκανε δυο ακόμα σουτ τόσο στο 63ο λεπτό όσο και στο 66΄ μη μπορώντας να κάνει το 2-1.

Η Εθνική Ελλάδας έφτασε στο δεύτερο τέρμα απέναντι στην Βοσνία με αυτογκόλ. Ο Φετφατζίδης έκανε το γύρισμά του και άθελά του ο Κοβάτσεβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του. Το σκορ έμεινε έτσι μέχρι το τέλος με την Ελλάδα να παίρνει μία πολύ άξια νίκη και να δείχνει ότι έχει μέλλον μπροστά της.

Το φινάλε της απογοητευτικής πορείας της Εθνικής στα προκριματικά του Euro θα γραφτεί με τα παιχνίδια κόντρα στην Αρμενία (εκτός έδρας) στις 15 Νοεμβρίου και με τη Φινλανδία στο ΟΑΚΑ στις 18 Νοεμβρίου.

Ελλάδα: Πασχαλάκης, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης, Γαλανόπουλος, Κουρμπέλης, Μάνταλος (60' Μασούρας), Μπακασέτας, Λημνιός (84' Φετφατζίδης), Παυλίδης (70' Κουλούρης).

Βοσνία/Ερζεγοβίνη: Σέχιτς, Κβρζιτς, Κολάσινατς, Μπίτσακτσιτς, Κοβάτσεβιτς, Τσίμιροτ (46' Γιάγιαλο), Πιάνιτς, Σάριτς (63' Ντούλιεβιτς), Χαΐροβιτς, Χότζιτς (71' Μπάιτς), Γκόγιακ.